Strom Bohov – Baobab

3 years ago Epoch424

Začala by som asi tým, že používam Baobab body butter- Bambudské maslo, ktoré ma v sebe extrakt z ovocia Baobab ( extrat z dužiny Adansonia digitata)- pomáha redukovať vysúšanie pokožky, zlepšuje jej vzhľad, posilňuje ju a dáva jej dlhodobú hydratáciu, Bambucký tuk (Butyrospermum parkii)- zvláčňovadlo, ktoré zlepšuje funkciu ochrannej vrstvy pokožky. Je mäkšia, jemnejšia. Olej s Makadamského orecha- má vysoký obsah mastných kyselín, veľmi ľahko sa vstrebáva do pokožky. Tieto etnobotaniká v Baobab Body Butter podporujú pokožku aby bola hladká a vláčna. Pomáha tiež zlepšiť obranyschopnosť pokožky. Natieram si s ním a celé telo. Výsledok? Hladká, jemná a krásna pokožka.

14500730_1461816573845132_2220084637195610451_o

Nejdem, ale písať o tom akú mám pokožku, ale o tom, z čoho je to bambudské maslo. Je to stromu, ktorý ma dosť zaujal a zároveň som sa s vami chcela o tom podeliť. Páči sa mi. Páči sa mi aký je vysoký 21,3 m 🙂 Priemer 7 m a viac. Že wauuu 🙂 No ako vidieť, nie je len taký obyčajný strom 🙂 Je to strom o ktorom som ani nevedela, že má vo svojich plodoch toľko vitamínov, že sa dá aj konzumovať a tiež sa dá využívať na rôzne lekárske účely.  Napr. guma z kôry tohoto stromu sa používa na čistenie rany. Tak už  vám niečo teda o ňom napíšem. 🙂

 

adansonia_grandidieri04

Strom Baobab je africkým symbolom a pre domorodé obyvateľstvo sú tieto stromy posvätné. Preto nazývajú- Strom Bohov. Tento strom sa vyskytuje v pásme afrického Sahelu na Madagaskare a na juhu Afriky a Austrálii. Vek starších stromov je odhadovaný na niektorých miestách na 1000  rokov a možno aj viac. Strom baobabu dokáže vo svojom kmeni zadržať veľké množstvo vody čo je i cez desať metrov kubických. Preto si ho domorodé obyvateľstvo aj tak chráni. Plody má veľmi veľké 10 až 26 cm dlhé a drevnaté škrupiny. Každý plod obsahuje asi 100 semien. Dužina plodu je uzavretá v šupke v hrubej cca 0,5- 1 cm. Až do úplného dozretia a vyschnutia ostáva dužina uzavretá v sterilnom a tmavom prostredí. Plod baobabu má unikátny obsah antioxidantov. Má karamelovo – citrónovú chuť.

adansonia-digitata-baobab-fullsize

Dužina plodu má zaujímave zloženie aminokyselín, vitamínov ako sú hlavné vitamín C, veľa minerálnych látok má, vápnik, draslík a polysacharidov. Tiež ma vysoký obsah vlákniny (45%), ktorou hlavnou zložkou je pektín (skupina polysacharidov). Tieto látky sú dôležité pre správne fungovanie zažívacieho ústrojenstva. Majú probiotické účinky a pozitívny vplyv na črevné baktérie. Dužina plodov baobabu je medzi domorodým obyvateľstvom využívaná pri rôznych ochoreniach napr: črevné choroby, osteoporóza, zápaly tráviacej sústavy, reumatické choroby, astma, diabetes a veľa ďalších 🙂 Prelistovala som veľa článkov a tak tiež aj google, lebo ma tento strom fascinuje a všeobecné mám veľmi rada toto maslo. A fakt super, že niečo také existuje taký strom a domorodí ľudia si dokážu z neho toľko vyťažiť.  A som rada, že mám aspoň v tejto forme 🙂
14566214_1461919747168148_2527487103714534355_o

P.S : Pre viac info o Baobab Body Butter má kontaktujte 🙂

Vaša Zuzana 🙂

Zuzka

Je mi cťou sa s vami podeliť o môj blog, ktorý má vystihuje. Nájdete v ňom to čo má teší, napĺňa a robí mi život krajším a pozitívnejším.